EREPS Directory Search - Hüsnü Umman Emeksiz

Image:
First Name:
Hüsnü Umman
Last Name:
Emeksiz
Membership No:
50839
Country / Region:
City:
İstanbul
EREPS Status:
Personal Trainer
EQF Level:
EQF Level 4
About me...
I was born in 1984 in Istanbul. I have been interested in fitness-bodybuilding since I was 17. I did some kickbox.
To become a specalitist in this professional field, i got the American Council on Exercises Personal Trainer, EREPS EQF Level 4 Personal Trainer registration, Turkish Bodybuilding and Fitness Federation Coach and MEB Healthy Lifestyle Coaching certificate after completing my education in Anadolu University.
I have worked with a number of people who have different needs and goals since 2008. Besides personal training, i write articles about the topics which most people are interested in my blog.
“Know one thing about everything and everything about one thing” has become my motto in the center of my career. I nonstop work to update my knowledge with some trainings, by doing some research and joining and paricipating in some seminars to help people. Afterwards i share it with people.

MY CERTIFICATES:
American Council on Exercises Personal Trainer (A.C.E CPT)
EREPS Personal Trainer (EQF Level 4)
TVGFBF Bodybuilding and Fitness Coach (Level 2)
MEB Approved Healthy and Fit Lifestyle Educator


1984 İstanbul doğumluyum. 17 yaşımdan beri vücut geliştirme-fitness ile ilgileniyorum. Lisanssız olarak Kickbox yaptım.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, alan uzmanlığı sıfatını kazanmak adına uluslararası Amerikan Egzersiz Konseyi Personal Trainer, EREPS EQF Level 4 Personal Trainer tescili, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’ndan Antrenörlük ve MEB Onaylı Sağlıklı ve Zinde Yaşam Eğitmenliği sertifikalarını aldım.
2008 yılından beri profesyonel olarak farklı istek ve amaçları olan onlarca kişiye özel eğitmenlik yaptım. Eğitmenliğin yanı sıra vakit buldukça alanımla ilgili merak edilen konular hakkında makaleler yazıyorum.
“Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini bilmek” sözünü meslek hayatımın merkezine koyarak eğitimler, araştırma ve seminerler ile alanımla ilgili yeni şeyler öğrenmek ve bunları insanlarla paylaşmak için aralıksız çalışıyorum.

SERTİFİKALARIM:
Amerikan Egzersiz Konseyi Personal Trainer (A.C.E CPT)
EREPS Personal Trainer (EQF Level 4)
TVGFBF Vücut Geliştirme Fitness Antrenörü (2. Kademe)
MEB Onaylı Sağlıklı ve Zinde Yaşam Eğitmeni